לקראת טו׳ בשבט: גדלו צמחי מרפא בבית

לקראת טו׳ בשבט: גדלו צמחי מרפא בבית

ט"ו בשבט הוא ראש השנה שנקבע על ידי חז"ל לקביעת גילם של פירות ארץ ישראל. ראש השנה לאילנות, כפי שהוא מכונה במשנה.

השנה לכבוד טו בשבט ובמיוחד לאחר שנה פוריה של גשמים החלטנו להמליץ לכם על הקמת "גן רפואי" בביתכם מצמחי מרפא. בהקמת גינת צמחי מרפא ותבלין כדאי להתחיל בתכנון הגינה כבר עתה שהאדמה לחה ומזג האוויר עדין לא חם.

 

בתחילה יש לבחור את הצמחים אותם נרצה לגדל

לפניכם רשימה של 5 צמחי תבלין היכולים לגדול היטב באדמה אך גם למי שאין גינה יכול לשתול בעציץ ולהניח בעדן החלון.

 

ריחן (בזילקום) –  את עלי הריחן אנחנו מכירים מסלטים ומתבשילים שונים, אך ביכולתנו גם לשדרג באמצעותם רטבים לפסטה ופיצות ביתיות. הבזיליקום עשיר בנוגדי חמצון ומכיל פיטוכימיקלים הנחשבים לאנטי אוקסידנטים הריחן מסייע  להפיג ריח רע מהפה ולטפל בכאבי ראש ובגזים.

 

לואיזה – הלואיזה היא תבלין נפוץ בעלת טעם עדין ולימוני, ומשתמשים בה להכנת חליטות תה, נוהגים להשתמש בצמח ברפואה העממית לטיפול בהפרעות במערכת העיכול וכנגד כאבי גרון. 

רוזמרין – צמח הרוזמרין היונו חזק וקל לגידול  אפשר להשתמש ברוזמרין כתבלין לבישול דגים, הרוזמרין ידוע כבעל סגולות רפואיות רבות והשמן הנדיף שלו הוא בעל השפעות אנטי בקטריאליות מחטאות. 

אורגנו – האורגנו משמש לתיבול של מאכלים רבים והוא נפוץ בעיקר במטבח האיטלקי ברפואה העממית  הוא ידוע כאנטי חיידקי, ברפואה הסינית המסורתית משמש הצמח להקל על חום, הקאות, שלשולים וגירוד בעור. 

 

מרווה – מדובר באחד מצמחי התבלין העתיקים והנפוצים בישראל, וכראייה לכך ניתן למצוא את שמו העברי הקדום כבר בתלמוד. לצמח המרווה חשיבות רבה והוא מרכיב חשוב בייצור תוספי תזונה, משמש כמקור מצוין לחומצות שומן, מתפקד כצמח מרפא והוא גם מרכיב עיקרי בחליטות תה רבות. מחקרים שנעשו לאחרונה הוכיחו כי למרווה פעילות נוגדת חמצון גבוהה ביותר. למרווה יש סגולות נוגדות זיהומים וכך ביכולתם לקטול מגוון רחב של חיידקים ומסייע בטיפול בכאבי בטן.

 

הכנת הקרקע

השלב הראשון של הכנת הקרקע הוא עישוב והרחקת אבנים מהשטח ולאחר מכן אוורור של הקרקע על ידי הפיכתה בעזרת קלשון. לצורך שתילת צמחים עשבוניים או שיחים לא גדולים מספיק לאוורר את הקרקע עד לעומק של כ-30 – 40 ס"מ .

לאחר אוורור הקרקע מומלץ להטמין בה קומפוסט מאיכות טובה, ביד נדיבה – כ-15 ליטר למ"ר, לאחר מכן להשקות את הקרקע עד לרוויה ולבחון את קצב ניקוז המים מן הקרקע. 

יש להשקות כל יומיים  שלושה את האדמה כמובן באם יורד עדין גם אין צורך בהשקיה כל צמחי התבלין אוהבים שמש לכן יש לחשוף אותם לשמש מלאה.

לאחר שהצמחים יגדלו השימוש העיקרי הוא בעלים ניתן להשתמש בהם כעלים טריים או יבשים. מומלץ תמיד לדאוג שיישארו מספר עלים./

השארת תגובה